Jak zorganizować ślub na odległość?

To pytanie, zadają sobie przyszli małżonkowie, którzy mieszkają poza granicami swojego kraju. Sytuacja ma również miejsce w chwili, gdy narzeczeni, mieszkający np. na drugim końcu Polski, znaleźli swoją wymarzoną salę i właśnie tam, pragną zorganizować swoje wesele.  Czy zorganizowanie ślubu w taki sposób jest w ogóle możliwe? Oczywiście! A o czym należy pamiętać i na jakich elementach skupić się najbardziej, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik? Udzielimy Wam kilku ważnych rad! Tak, aby wszystko odbyło się bez stresu i niepotrzebnych nerwów.

  1. Skype, e-mail, telefon – technologie w ruch!

Internet musi stać się Waszym głównym narzędziem komunikacji, jeśli myślicie o zorganizowaniu ślubu na odległość. Najważniejsza będzie tutaj cała korespondencja prowadzona z Usługodawcami oraz przesyłane między Wami, podpisane umowy. Stanowić będą one potwierdzenie Waszych ustaleń z salą weselną, kamerzystą czy fotografem. Jeżeli będziecie szukać dobrej kwiaciarni czy zespołu weselnego, warto zasięgnąć opinii również w Internecie. Zajrzeć na fora czy popularne kanały społecznościowe. Usługodawcy na swoich stronach www mogą oferować Wam wiele, lecz najważniejsza powinna być dla Was opinia o danej firmie jaka krąży wśród osób, które z danej usługi już skorzystały. A jeżeli masz wątpliwości i  potrzebujesz większej ilości szczegółów, a przy tym dłuższej rozmowy z Usługodawcą, może warto porozmawiać przez Skype ‘a? To popularne narzędzie, z pewnością ułatwi Wam komunikację.

  1. Dokumenty

Czyli tzw. papierologia, przez którą chcąc nie chcąc będziecie musieli przebrnąć. Umowy z Usługodawcami to jedno, jednakże organizując ślub kościelny, będziecie potrzebować dokumentów takich jak metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu czy świadectwa nauk religii (zależy od danej parafii). To jeszcze nie wszystko! Wy, jako przyszli małżonkowie musicie dostarczyć do wybranego przez Was kościoła, w którym nastąpi uroczystość zaślubin, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbytych spotkań w poradni rodzinnej, a także zaświadczeniu o spowiedzi. O wszystkie dokumenty, warto poprosić w formie listu tradycyjnego, wysłanego do Waszej parafii. W mniejszych parafiach, może być to problematyczne, warto wtedy poprosić o pomoc najbliższych, którzy są na miejscu.

  1. Być może warto wynająć wedding plannerkę?

Jeśli Wasz budżet nie jest mocno ograniczony, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Wedding planner może zająć się każdym, nawet najdrobniejszym szczegółem, który dla Was byłby trudny do zorganizowania na odległość. Ma on również stały kontakt z Usługodawcami. Może zająć się Waszym ślubem od a do z lub tylko poszczególnymi, wybranymi przez Was elementami. Uczestniczy on za Was we wszystkich rozmowach, spotkaniach, może negocjować dla Was ceny i czuwać nad Waszym budżetem. Macie prawo również oczekiwać tego, że konsultant ślubny będzie dostępny przez cały czas trwania wesela. Niewątpliwie, będzie on także nieodzowną pomocą podczas sytuacji kryzysowych (oby nie miały one jednak miejsca! 😉).

zdjęcie: https://krakow.wytworniaslubow.pl/pl/
  1. Planuj i zapisuj!

To nie żadne odkrycie, lecz warto zapisywać sobie każdy, nawet najmniejszy szczegół aby nie zapomnieć o niczym przed tak ważnym dla Was dniem. Polecamy zakup plannera ślubnego, czyli notatnika stworzonego właśnie na tę okazję. Taki organizer zawiera często listę najważniejszych spraw, dokumentów, harmonogram działań, budżet czy listę gości. Wszystko co najważniejsze w jednym miejscu! Tak aby nie zagubić się w milionach kartek. Planner nie kończy się w dniu Waszego ślubu! Znajduje się tam także lista formalności, których należy dopilnować już po ślubie, a także miejsce na zaplanowanie podróży poślubnej! 😊

  1. Rodzina chce pomóc? Nie opieraj się!

Tak, zdajemy sobie sprawę, że pewnie chcecie wszystko zorganizować sami 😉 Jednakże jeśli macie rodzinę w miejscu, gdzie odbędzie się Wasz ślub i jest ona chętna do pomocy, nie dajcie się prosić. Takie wsparcie może okazać się nieocenione i pomoże Wam uniknąć wielu zmartwień.

 

Ślub na odległość może okazać się nie lada wyzwaniem, jednakże jest on jak najbardziej możliwy do zrealizowania. W naszym Zamku, odbywa się wiele wesel, gdzie przyszli małżonkowie widzą salę „na żywo” , dopiero w dniu ślubu. Nasz Manager jest do Państwa dyspozycji, nakieruje Was na najważniejsze kwestie, podpisze zdalnie umowę, a także poleci Wam wartych uwagi usługodawców.