Czym jest ślub humanistyczny?

Czy spotykacie się z tą nazwą po raz pierwszy? Być może. W Polsce jeszcze nie tak powszechny, za granicą natomiast coraz częściej praktykowany, jako alternatywa do ślubu kościelnego czy cywilnego. Mający wielu zwolenników jak i przeciwników. Czym w ogóle jest ślub humanistyczny?

Wikipedia podaje, że:

 „Ślub humanistyczny to jedna z form zawarcia małżeństwa zastępująca ceremonię religijną, popularna m.in. na Wyspach Brytyjskich. W Szkocji liczba zawieranych ślubów humanistycznych przekroczyła liczbę ślubów katolickich. Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, dla których ślub cywilny nie jest wystarczający i chcących nadać swojej uroczystości wymiar bardziej indywidualny.  W przypadku ceremonii humanistycznej przysięga może zostać spersonalizowana – napisana przez młodą parę lub mistrza ceremonii”.

Całe przedsięwzięcie oparte jest na kształtowaniu uroczystości samodzielnie przez Młodą Parę, beznarzuconej, sztywnej formuły. Tutaj najważniejsi są przyszli małżonkowie, ich system wartości oraz światopogląd. Ceremonia jest spersonalizowana i niezwykle osobista.  Odbyć się może w każdym miejscu tj. parku, ogrodzie, w górach czy nad morzem. Własna, spersonalizowana przysięga małżeńska (tak często widziana przez nas w romantycznych filmach z za granicy), jest nieodzownym elementem tej uroczystości.

Najczęściej w organizacji całego przedsięwzięcia pomaga mistrz ceremonii, czyli tzw. celebrant.W Polsce pierwszy taki ślub odbył się 9 grudnia 2007 roku w siedzibie….Centralnej Biblioteki Rolniczej! Taka ceremonia zdaje się być idealna dla tych osób, które chcą powiedzieć „tak” w sposób niekonwencjonalny. To ślub dla wszystkich, którzy chcą przeżyć ten dzień po swojemu.Niestety, na terenie Polski akt małżeństwa wydawany podczas ceremonii nie ma mocy prawnej. Dlatego wiele Par radzi sobie z tą sytuacją w prosty sposób – zawiera dodatkowo ślub cywilny, jedynie wobecności świadków, traktując to jako czystą formalność.

Czy nie warto uczyć się od innych krajów jak np. Norwegia czy Szkocja, gdzie śluby humanistyczne są sformalizowane i w pełni akceptowalne? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam.

A jeśli i Wam, marzy się właśnie taki ślub – z przyjemnością zorganizujemy go w wyjątkowych wnętrzach Zamku Joannitów, jak również na Zamkowym Podzamczu.